Kontrola zagęszczenia gruntu

Cel kontroli zagęszczenia

Badanie kontroli zagęszczenia ma na celu określenie prawidłowości wbudowania gruntu zgodnie z założeniami projektowymi. Najczęściej wykonuje się sprawdzenie warstw podłoża drogowego, podsypek pod posadzki, chodniki, fundamenty oraz rampy, nasypy drogowe i kolejowe. Kontrolę zagęszczenia gruntu należy przeprowadzić także po wykonaniu kolumn wymiany dynamicznej czy pali żwirowych.

Deformacja podłogi wywołana niewłaściwym zagęszczeniem gruntu pod posadzką budynku
Deformacja podłogi wywołana niewłaściwym zagęszczeniem gruntu pod posadzką budynku

Korzyści z kontroli zagęszczenia

Dzięki kontroli zagęszczenia zweryfikujesz, czy założenia projektowe są zgodne z rzeczywistym wbudowaniem gruntu, dając Ci możliwość dogęszczenia gruntu lub powzięcia odpowiednich rozwiązań zastępczych np. stabilizacji.

Pamiętaj: brak badania kontroli zagęszczenia naraża Cię na niespodziewane szkody wywołane osiadaniem gruntu pod konstrukcją i duże koszty związane z remontem budynku.

Dlaczego Geotest?

Wykonujemy badania geotechniczne już od 1990 roku. W tym czasie zebraliśmy unikalną wiedzę i doświadczenie, a przede wszystkim stworzyliśmy zgrany zespół profesjonalistów. Nasza praca odbywa się pod kierownictwem Krzysztofa Traczyńskiego, specjalisty z 30 letnim doświadczeniem w branży geotechnicznej. Wykonywaliśmy badania gruntu dla największych firm budowlanych i setek klientów indywidualnych (lista naszych klientów », galeria naszych realizacji »). Wiemy czego oczekujesz i wiemy jak to zrobić.

Sposób wykonywania kontroli zagęszczenia

Kontrola zagęszczenia wykonywania jest w zależności od potrzeb przy użyciu technologii:

Lekka płyta dynamiczna

Lekką płytę dynamiczną stosuję się do kontroli zagęszczenia gruntu do grubości 0,5 metra. Głębiej położone warstwy można skontrolować umieszczając płytę w szurfach badawczych, czyli małych wykopach. Urządzenie pozwala określić zagęszczenie wbudowanych w podłoże warstw gruntu pod posadzki, fundamenty, drogi, itp.

Sonda DPL

Sonda DPL (Dynamic Penetration Light) to najpopularniejsze urządzenie w kraju do wyznaczania stopnia zagęszczenia piaszczystych gruntów rodzimych lub wskaźnika zagęszczenia gruntów nasypowych. Sonda pozwala na zbadanie podłoża gruntowego do głębokości 6-10 metrów i jest szczególnie przydatna do określania stanu zagęszczenia gruntu wbudowanego w korpus nasypu drogowego lub w innych robotach ziemnych.

Sondy DPS/DPSH

Sonda DPSH (Dynamic Penetration – Super Heavy) służy wyznaczaniu stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych. Duża masa młota tej sondy pozwala osiągnąć głębokość penetracji do 20m, w zależności od stopnia zagęszczenia utworów piaszczystych występujących w podłożu. Sonda DPSH i jej mniejsze odpowiedniki (DPL, DPM, DPH) służą wyłącznie do określania parametrów charakteryzujących grunty sypkie. Sond tych używa się także do sprawdzenia prawidłowości wykonana kolumny wymiany dynamicznej lub pali żwirowych.

10 cm przestrzeń pod posadzką domu będąca skutkiem osiadania niezagęszczonego gruntu
10 cm przestrzeń pod posadzką domu będąca skutkiem osiadania niezagęszczonego gruntu

Sprawozdanie z kontroli zagęszczenia gruntu

W zależności od zakresu prac i potrzeb, wyniki przedstawiamy na kratach sondowania lub zbiorczo w postaci opinii geotechnicznej.

Dzięki nam:

  • Zweryfikujesz, czy założenia projektowe są zgodne z rzeczywistym wbudowaniem gruntu,
  • Unikniesz osiadania gruntu,
  • Zaoszczędzisz pieniądze na usuwaniu powstałych problemów,
  • Otrzymasz najwyższą jakość usług gwarantowaną przez nasze doświadczenie.

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów!

Praca w branży geotechnicznej to nasza pasja, a dbałość o naszych klientów to dla nas jeden z najistotniejszych punktów współpracy. Jeżeli potrzebujesz pomocy naszych specjalistów - zamów badania już dziś. Gwarantujemy Ci pełną satysfakcję i usługi na najwyższym poziomie.

Zamów kontrolę zagęszczenia gruntu

Aby zamówić kontrolę zagęszczenia gruntu skontaktuj się z nami telefonicznie lub e-mailowo.